Sviatok práce pre opozíciu nič neznamená

Davy ľudí, ktorí oslavujú sviatok práce. Aj v takomto duchu sa niesol včerajší deň v niektorých mestách na Slovensku. Niet sa čo čudovať. Sviatok práce prináša úsmev na tvár veľa ľuďom a to aj napriek tomu, že je ich práca neraz spojená skôr s negatívnymi skúsenosťami: nízky plat, náročnosť, zlé pracovné podmienky, vykorisťovanie, práca cez nadčasy a podobne. Tieto témy v súčasnosti akcentujú vo svete takmer výlučne len ľavicové strany, zatiaľ čo pravica sa niekedy rétoricky správa tak, ako keby ju pracujúci ľud absolútne nezaujímal.

Áno, treba dodať, že sme zabudli, že lídrovi SaS Sulíkovi nemá kto ráno piecť rožky a preto tieto sviatky asi rád nemá, no sviatok práce je pripomenutím aj toho, že ľudia ako Sulík nemajú čo vykorisťovať strednú a nižšiu príjmovú skupinu obyvateľstva. Jednoducho to tak fungovať nemá a to, že si to neuvedomuje líder malej opozičnej strany, na tom nič nemení.

Sledovali sme včera, ako sa počas tohto sviatku zachovajú rôzne politické strany a treba uznať, že v plnej paráde pekný a plnohodnotný program svojim voličom pripravila len strana SMER-SD. SNS tiež čo to po Slovensku urobila, no nie až tak výrazne a pravicové strany? Tie sa teda vôbec nenamáhali a tak trochu ukázali, že na koho stranu sa postavia v prípade, že sa dostanú k moci. Ak si niekto myslí, že budú bojovať za zamestnancov, tak sa veľmi mýli. Hlavným záujmom dnešnej opozície sú podnikatelia, zamestnávatelia a to, aby ich zamestnanci stáli čo najmenej.

Richard Sulík dokonca v sebe nemal ani toľko slušnosti, aby ľuďom na Slovensku počas dňa práce poprial všetko dobré a pracovné úspechy. Namiesto toho bolo jeho video k sviatku práce útočné, totálne nekonštruktívne a domnievame sa, že aj do značnej miery nepravdivé.

Je smutné, že sa opozičné strany namiesto oslovovania voličov kvalitným programom snažia predbiehať sa v tom, kto častejšie a intenzívnejšie nadáva na Smer a na Fica. Voľakedy sa na nich dalo aspoň zasmiať, no dnes už je to skôr do plaču, keďže sa títo ľudia vôbec nezaujímajú o občana a namiesto toho na plný úväzok šíria nenávisť.

Sviatok práce je zároveň spojený s ľavicovými myšlienkami a v praktickej politike teda so sociálnymi opatreniami, ktoré táto vláda priniesla. Treba uznať, že ich nebolo málo a človek v rámci najzákladnejších potrieb dnes už naozaj minie minimum, lebo nás takmer vo všetkom podporuje štát.

Opozícia však avizuje, že by boli po jej nástupe do vlády sociálne balíčky jednoducho zrušené. Toto je niečo, čo žiadny zamestnanec, dôchodca, alebo študent nesmie dopustiť. Sociálne opatrenia sa týkajú týchto skupín, lebo sú najzraniteľnejšie.
Je samozrejme len na nás, čo si vyberieme do budúcnosti. Ale vyzerá to zatiaľ tak, že Sulík v žiadnom prípade nemá byť životaschopnou alternatívou. Chýba mu prax, sociálne cítenie aj intelekt.