Prečo nám médiá ponúkajú informácie, aké im vyhovujú?

Bežne, keď sa ľudia sťažujú na momentálne veľmi negatívne nastavenie zmýšľania spoločnosti, počúvame o vládnych stranách, o ich ministerstvách a o ich predstaviteľoch. Počúvame o tom, že v krajine potrebujeme zmenu na to, aby sme konečne nie len ako jednotlivci, ale aj ako spoločnosť boli šťastnejší. Vlastne tu už niekoľko rokov funguje to klasické: „lebo vláda“, „lebo Fico“, alebo „lebo Smer“. Smer určite urobil veľa chýb, to nikto nepopiera, ale vládne tu už dlho a takto napätá atmosféra je v spoločnosti len v poslednej dobe, čo znamená, že musíme hľadať aj iné dôvody.

Prezidentské voľby a voľby do Európskeho parlamentu ukázali, že spoločnosť je na tom ešte horšie, ako sme si možno mysleli. Hádky na internete, v práci, v rodine, medzi priateľmi… toto určite nie je prostredie, v ktorom chceme žiť. Pokiaľ volič Čaputovej stretol voliča Šefčoviča, automaticky ním v mysli pohŕdal a fungovalo to aj naopak. Spoločnosť bola jednoducho rozdelená na dva tábory. V prípade eurovolieb bola roztrieštená na množstvo malých táborov a o umiestnení nakoniec rozhodlo to, kto mal lepšie predané tváre – čo je samo o sebe veľmi smutné.

Dajme si logickú otázku. Ak sú podľa médií vládne strany dnes už len poslabšími silami v spoločnosti, ako si teda obhajujú tvrdenie, že vládne strany rozdeľujú a mentálne deformujú spoločnosť? Podľa nás sa to totižto celé nezačalo na v súvislosti so Smerom, ale v súvislosti s nástupom politikov bez kultúry (ako Matovič, Sulík, Kollár…) a v súvislosti s podporou pre nich zo strany médií. A táto podpora médií bola v ich politických kariérach absolútne kľúčová.

Práve preto sa médiá nemôžu tváriť, že zvýšené napätie a nenávisť v spoločnosti stoja úplne mimo nich a že proti týmto fenoménom bojujú. Médiá robia taktiež chybu, že sa v dnešnej dobe stavajú len na jednu stranu politického spektra a tým pádom strácajú nestrannosť a objektivitu. Toto je niečo, čo sa v žiadnom prípade slobodnému médiu nemôže stať, lebo sa tým pádom vlastne vzdáva pozície média a je z takéhoto subjektu politický činiteľ. Sú to médiá, ktoré prinášajú správy o vládnych stranách len keď sú negatívne a správy o opozičných stranách a o tzv. slušnom Slovensku len vtedy, keď sú pozitívne. Veď si spomeňme, ako odignorovali fakt, že Stankeho načapali opitého za volantom.

Takže, milé médiá, pokiaľ chcete zmier v spoločnosti, návrat k objektivite je tou najlepšou cestou. Prestaňte sa správať ako prostriedok konkrétneho politického spektra, cez ktorý sa politici dostávajú k moci, ale začnite sa správať ako nezávislé subjekty, bez kamarátskych vzťahov s Trubanom, Čaputovou, Kiskom, Šimečkom, alebo Beblavým. Buďte novinári, nie politickí podnikatelia!