Nevýrazný a slabý Mistrík, skúsený Šefčovič

Prvá kompletnejšia prezidentská debata bola prekvapením pre mnohých, ktorí doteraz sledovali prezidentské voľby len s čiastočným záujmom. Diskusiu organizoval TREND v podniku KC Dunaj. Niektorí kandidáti sklamali, iní boli lepší, ako mnohí čakali. Debaty sa zúčastnili Šefčovič, Mistrík, Čaputová, Harabín a Krajniak. Výkon moderátorov bol dosť neprofesionálny, keďže bolo pozorovateľné rôzne správanie sa k Mistríkovi, Čaputovej a k ostatným kandidátom.

Človek by očakával, že Mistrík, aj vzhľadom na to, že vo voľbách vedie, bude jedným z najlepších diskutujúcich. Logika nám tak nejako hovorila, že si tých ľudí nejako musel získať. Realita je však iná. Mistrík si zjavne ľudí nezískal svojim vystupovaním a dobrými témami, ale peniazmi, ktoré dal do kampane. Mistríkov prípad ukazuje, že ak dáte do kampane neúmerne viac peňazí, ako iní kandidáti, môžete urobiť aj z absolútne nevýrazného a zlého kandidáta niekoho, kto vedie v prieskumoch. Čudovali sme sa, že Mistrík vedie v prieskumoch a to bez toho, aby hocikto poznal jeho názory. Jeho jediným programom je antiFico a antiSmer a do žiadnej inej témy do hĺbky nedokáže ísť. Pravdepodobne sa v týchto voľbách precenil.
Pre mnohých mohol byť veľmi príjemným prekvapením Maroš Šefčovič. Ten bol ľuďmi, ktorí ho dovčera veľmi nesledovali, posudzovaný v prvom rade cez fakt, že je podporený najväčšou politickou stranou Smer-SD. Aj napriek tomu však na rozdiel od bežného kandidáta Smeru dokáže osloviť oveľa väčšiu skupinu ľudí. Jeho európske a národné názory dokážu osloviť mnohých mladých ľudí a Šefčovič tak môže mať voličský potenciál vo všetkých možných generáciách. Uvidíme, že ako budú debaty zo Šefčovičovej strany pokračovať, ale túto konkrétnu určite zvládol.

Milan Krajniak bol asi najväčším prekvapením. Vo všeobecnosti bol doteraz považovaný za zaujímavého a nekonvenčného kandidáta. Bol radený skôr do takej skupiny ako Harabín, Kotleba, alebo Chmelár. Včera však čiastočne preukázal, že dokáže byť aj veľmi dobrým partnerom do diskusie pre kandidátov, ktorí sú považovaní za normálnejších. Voči Harabínovi sa dokázal v debate celkom dobre vymedziť a jeho kampaň je obsahovo relatívne bohatá. Je to rozdiel napríklad medzi ním a Mistríkom, ktorého kampaň je obsahovo absolútne nulová.

Zuzana Čaputová pravdepodobne dokázala nejedného pravicového voliča presvedčiť, že je pre túto skupinu lepšou voľbou ako Róbert Mistrík. V debate ho jednoznačne prekonala. Je len otázkou, ako pravicový volič zareaguje na túto výzvu. Doteraz ju rôzne strany a médiá presviedčali, že by sa mala čo najskôr vzdať v prospech Mistríka. Mistrík však je pred ňou zjavne len preto, lebo si tu robí meno a kampaň už niekoľko mesiacov, na rozdiel od iných kandidátov, ktorí majú zjavne vyššiu úctu k zákonom.

Harabín bol pre mnohých jednoducho sklamaním. Očakávali od neho zanietenú a veľmi vyhranenú debatu. Debata bola menej vyhranená ako inokedy a zanietená nebola vôbec. Harabín tu asi stratil nejaké množstvo voličov. Volič Smeru pravdepodobne videl, že Šefčovič je určite lepší kandidát, ako Harabín.