Chcú ľudia pokračovanie Kisku?

V prvých prezidentských debatách sme sa od kandidátov dozvedeli veľké množstvo zaujímavých stanovísk. Niektorí nás oslovili viac, iní menej. Špeciálne zo strany dvoch z nich – Zuzany Čaputovej a Roberta Mistríka, nechýbali oslavné ódy na terajšieho prezidenta Andreja Kisku. Ten je v ich očiach najlepším prezidentom v histórií samostatnej SR. Má však táto informácia oporu medzi občanmi, alebo je len subjektívnym pocitom týchto dvoch kandidátov a ich tímov? U Mistríka je tento postoj jasný, veď ten ako keby bol kandidátom terajšieho prezidenta. Čo sa však na Kiskovi páči Čaputovej a má to vlastne aspoň nejaké opodstatnenie?
Kiskova popularita v posledných rokoch veľmi výrazne klesla a to tvrdíme na základe medializovaných informácií. Nemôže za to len všeobecná povesť Andreja Kisku, ktorý rozhodne nie je populárny medzi všetkými voličmi, no môžu za to aj jeho jednotlivé kauzy, ktorými sa prezentoval najmä v druhej polovici jeho mandátu. Daňové podvody, pozemkové podvody, alebo drahé lety domov do Popradu… to sú len niektoré z káuz, ktoré boli a sú príznačné pre Andreja Kisku. Niet sa veru čo čudovať, že mnohí ľudia týmto prezidentom veľmi nadšení neboli.

Prečo, keď iní kandidáti hovoria napríklad o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, alebo o Ľudovítovi Štúrovi, nám tu Čaputová s Mistríkom rozprávajú o Kiskovi ako o ich veľkom vzore? Snáď nechce niekto porovnávať spomenuté významné osobnosti s niekým, kto im nesiaha ani po členky a to v očiach ľudí už ešte rozhodnejšie nie. Čaputová a Mistrík robia reklamu človeku, ktorý si ju dnes naozaj absolútne nezaslúži.
Kiska nie je príkladným ani v momentoch, kedy je v spoločnosti vo všeobecnosti skôr zlá politická nálada. V tomto momente by mal prezident situáciu skôr vyrovnávať a robiť spoločnosť kľudnejšou. Kiska namiesto toho spoločnosť ešte viac rozdeľoval a vyzýval ju k rôznym, celkom zúfalým činom. Ďalej používal veľmi nerovný meter. Keď sa jednalo o jeho podvody, tak v súvislosti s únikmi informácií hovoril o mafiánskom štáte. Keď išlo o vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka, ktorú opozícia zneužila pre vlastnú reklamu, Kiska zrazu vyzýval k podpore úniku informácií.

Kiska teda jednoducho nebol prezidentom, akého by si naša krajina zaslúžila. My teda nevidíme dôvod na to, aby nás niekto presviedčal, že by sme ho mali za niečo uznávať a že by sme mali dúfať v to, že jeho kultúra v paláci bude pokračovať. Neexistuje na to ani žiadny prieskum. Nikto teda naisto nevie, či tu ľudia chcú kiskovský vzorec aj naďalej. Poprosíme teda Čaputovú a Mistríka, aby nám takéto niečo naďalej nevnucovali.