Andrej Kiska vyynášanie zo spisu zjavne schvaľuje

Posledný prejav prezidenta SR Andreja Kisku k vyšetrovaniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice bol veľmi silnou fraškou. Prezident v ňom fakticky obhajuje vynášanie zo spisu a to bez vedomia, že kto a ako to robí. Prezidentov postoj je viac ako zaujímavý a šokujúci zároveň. Keď bol prezident obvinený a nakoniec aj usvedčený z daňových a pozemkových podvodov, tak najmä v prvom prípade si dokázal predvolať niekoľko ľudí zodpovedných za vyšetrovanie týchto daňových podvodov, aby bol oboznámený s podrobnosťami neoprávneného vynášania informácii.

Vo svojom vlastnom prípade teda nie len, že odmietal oprávnenosť odhaľovania informácií, ktoré bolo nezákonné, no dokonca robil zo seba obeť, čo je vzhľadom na to, že sa jednalo o jeho podvod, celkom opovážlivé. Prezident ako keby vtedy naznačoval spoločnosti, že si do neho orgány činné v trestnom konaní a novinári, nemôžu dovoľovať. Zaujímavé, že ho vtedy nikto z Denníka N, z Markízy, alebo zo SME, nenaháňal. Keby mal daňový, alebo pozemkový podvod, na krku niekto zo Smeru, alebo z vládnej koalície, novinári by ho vyslovene šikanovali.

V tomto kontexte je postoj Kisku k vynášaniu zo spisu vyslovene pokrytecký. Akonáhle nejde o neho, tak nie len, že nekritizuje neoprávnené a nezákonné vynášanie zo spisu, no dokonca spoločnosť a jednotlivých aktérov burcuje, aby neoprávnene odkrývali informácie. Čo je to vlastne za prezidenta, ktorý vo svojej podstate podnecuje ľudí k mareniu vyšetrovania? Aj keď nie úplne priamo, domnievame sa, že efekt jeho činov je a bude presne takýto.
Ponúkol by Kiska rovnaké opatrenie, ak by sa toto vynášanie týkalo jeho? Či by sa opäť vzdychavo hral na obeť a volal by si na koberček ministra vnútra, ministra financií a policajného prezidenta, aby dal najavo svoje znepokojenie z neoprávneného vynášania informácií?

Kiska nám všetkým ukazuje, že je vyslovene falošným politikom a nikdy nebol prezidentom, za ktorého by sme sa nemuseli hanbiť a ktorý by spájal občanov. Neraz už dokonca nazval Slovensko mafiánskym štátom a neraz burcoval občanov k nespokojnosti a to v momentoch, kedy krajina potrebovala prezidenta, ktorý ukľudní situáciu.

Presne to isté robí prezident aj teraz. Namiesto toho, aby občanov vyzval, aby boli trpezliví, sa rozhodol, že bude verejne a cez médiá komentovať živé vyšetrovanie. Hocijaký profesionálny vyšetrovateľ by povedal, že verejné komentovanie vyšetrovania a uverejňovanie informácií o ňom, komplikuje prácu vyšetrovaciemu tímu.

Tak o čo teda Kiskovi ide? Prečo mu v jeho vlastnom prípade vynášanie informácií vadilo a zrazu mu nevadí?