Mal by sa Sulík báť Kočnera?

Richard Sulík je vo všetkej svojej podstate kontroverzným pravicovým politikom, ktorý vo svojej kariére má čierne momenty, o ktorých sa v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej oplatí hovoriť. V prvom rade je na mieste sa pýtať, že aký bol vlastne Kočnerov vzťah so Sulíkom a či by sa mal Sulík v prípade obvinenia Kočnera obávať o svoju vlastnú povesť a politickú kariéru, ktorá už aj bez toho viditeľne stagnuje.

Richard Sulík mal v minulosti s Kočnerom komunikovať naozaj intenzívne. Osobne, prostredníctvom SMS správ a to možno ešte nevieme všetko. Realita je taká, že Kočner mal mať vplyv na kandidátku SaS do parlamentných volieb, o ktorej sa s Kočnerom mal Sulík radiť. Kočner mal konkrétne zisťovať informácie o jednotlivých kandidátoch SaS a vypichnúť Sulíkovi tých, ktorí by v budúcnosti mohli poškodiť meno a povesť SaS. Záverom malo byť upozornenie na Juraja Drobu a jeho aktivity. Sulík však veľmi na toto upozornenie ohľad nebral, keďže sa Droba nakoniec na kandidátke SaS reálne objavil.

Existuje dokonca aj záznam Kočnerovho rozhovoru so Sulíkom, ktorý bol nahraný videoplošticou v Kočnerovom dome, ktorú Kočner v konečnom dôsledku priznal. Cieľom malo byť údajne sledovanie Sulíka a nie Kočnera. Kočner zároveň odmieta, že by ho so Sulíkom zoznámil bývalý minister financií Počiatek a uvádza, že si kontakt na Sulíka vedel zohnať aj sám. Zaujímať ho mali aktivity Sulíka ohľadom MHD v meste, ktoré sa mu páčili. Komunikovať začali už pred prvými voľbami, v ktorých SaS kandidovala do parlamentu.

Nevidíme Sulíkovi do hlavy a nevieme odhadnúť, že do akej miery mu bola komunikácia s Kočnerom príjemná, avšak ich komunikácia značí, že Sulík Kočnerovi mohol dôverovať. Nerozprával sa s ním len o svojej kandidátke, ale taktiež o ďalších záležitostiach, z ktorých sú niektoré dôležité aj pre fungovanie krajiny. Tak napríklad o voľbe generálneho prokurátora a o údajnej cene hlasu poslanca NR SR. Toto všetko značí od strany, ktorá chce bojovať proti oligarchom v politike, naozaj veľké pokrytectvo. Kauza „sasánka“ naozaj nie je niečím, čím by sa Sulík vo svojej politickej kariére mohol pozitívne prezentovať. Sám je totižto nervózny, keď sa téma jeho vzťahu s Kočnerom vytiahne, veď si spomeňme na jeho ostrú výmenu názorov s redaktorom B. Závodským.

Kočner má dnes úplne iné starosti, lebo musí vysvetľovať podozrenia z prepojenia na tlmočníčku Alenu Zsuzsovú, ktorá mala byť na základe momentálnych výsledkov vyšetrovania objednávateľkou vraždy Jána Kuciaka.

Sulík by sa však v tejto súvislosti mal zaujímať o svoju budúcnosť v politike a taktiež o budúcnosť strany SaS. V hre je ešte aj možnosť, že v konečnom dôsledku Kočner na Sulíka ešte niečo nové prezradí, čo by mohlo zlomiť konár, na ktorom Sulík a jeho politická kariéra sedia. Aký bude vývoj udalostí podľa vás?