Slovenské mimovládky II.

Na našich stránkach sa o žiadnych konšpiráciách nedočítate. Vždy vám budeme ponúkať iba fakty opreté o dôkazy a inak tomu nebude ani teraz. Keďže veríme v zdravý rozum každého normálneho človeka, záver bude aj dnes otvorený a necháme iba na vás, aby ste si utvorili svoj vlastný názor, nech už bude akýkoľvek.

 

Pozornému čitateľovi neušlo, že v prvej časti nášho seriálu o mimovládkach pôsobiacich na Slovensku sme poodhalili počiatky neziskoviek, ktoré systematicky a dlhodobo vstupujú do diania na slovenskej politickej scéne. Milan Šimečka vo zverejnenom videu otvorene hovoril o finančnej podpore Georga Sorosa a jedným hlasom dodáva, že bez jeho financií by sa Mečiara poraziť nepodarilo – žiadne hypotézy, žiadne konšpiračné teórie, iba holé fakty zachytené na videu. Mečiar bol teda porazený za pomoci financií amerického finančníka Sorosa, ktorý zbohatol na úkor obyvateľov Veľkej Británie, keď špekulatívnym spôsobom pomohol položiť britskú libru. Na scéne sa objavil Mikuláš Dzurinda. O jeho politickom konci vieme asi všetci pomerne veľa. Na jeho začiatky sa však akosi zabúda a možno sa o nich ani veľmi nevie. Venovať sa im však nijak obšírne nebudeme, pretože v tejto chvíli úplne stačí poukázať iba na jeden veľmi dôležitý aspekt jeho politickej kariéry – úzke priateľstvo s Georgom Sorosom.

Soros, ktorý porazil Mečiara a otvoril dvere Dzurindovi resp. západnej liberálnej demokracii, ktorú presadzuje po celom svete, sa síce prestal fotiť so slovenskými politikmi, ale svoj vplyv si cez financie udržal dodnes. A keďže Sorosove politické bábky postupne odchádzali do zabudnutia vďaka náture a zdravému rozumu obyvateľov tejto krajiny, bolo potrebné posilniť iné cesty, prostredníctvom ktorých by bolo možné intenzívne ovplyvňovať veci verejné. Neziskový sektor bol tým pravým prijímateľom myšlienok, pohnútok a financií človeka, ktorý sa nikdy netajil tým, že sa snaží ovplyvňovať chod dejín. Ako ilustračný príklad sme si vybrali dve najväčšie a najznámejšie NGO, ktoré u nás pôsobia a to Transparency International Slovensko a Alianciu Fair-play:

zdroj: Peter Marman

Z uvedeného vyplýva, že v rokoch 2009 – 2016 investovala Sorosova nadácia do týchto dvoch neziskoviek 746.028 EUR alebo, ak chcete, 22.474.869 SK. Pre niekoho málo, pre niekoho veľa. My sme presvedčení, že sa jedná o obrovské čísla v prípade, ak sa tieto dve organizácie v podstate neustále stavajú do role opozičných politických strán aj napriek trápnemu tváreniu sa, že o politiku im v podstate nejde a záleží im výhradne iba na občanoch tejto krajiny.

 

V rámci priamej úmery vzhľadom na poskytnutú výšku financií je možné jednoducho vyrátať percentuálny vplyv na chod organizácie. Niekto by namietal, že filantropia primárne nemusí znamenať skrytú snahu o ovplyvňovanie. Veď taký človek ako Soros alebo Kiska musí byť v skutočnosti anjelom, ktorý nemá bočnú úmysli. My však žijeme v reálnom svete a sme presvedčení, že opak je pravdou. Pozrime sa teda na inú štatistiku, ktorá ponúka rovnako veľmi zaujímavé fakty:

zdroj: Peter Marman

Niektorí práve prestali čítať a vypínajú našu stránku, niektorí nemo čítajú ďalej a neveria (nechcú veriť), niektorí sa len utvrdili vo svojom presvedčení a niektorí možno práve začali chápať, o čo tu (a komu) vlastne ide. Ako sme spomenuli v úvode, nerobíme závery za vás. Rozumní to práve pochopili. Pokračovanie nabudúce … .