Potrebujeme nový zákon o mimovládkach

Mimovládky sa na Slovensku správajú tak, ako sa im v rôznych situáciách zachce. Prihrávajú jednej strane politického spektra a pri tom poškodzujú druhú. Uverejňujú len také informácie, ktoré uznajú za vhodné a manipulujú tak verejnou mienkou na Slovensku. Áno, aj také sú mimovládne organizácie, ktoré sú u nás na rozdiel od niektorých vyspelejších štátov EÚ regulované minimálne a malo by sa to čo najskôr zmeniť, inak ich necháme absolútne netransparentne hýbať s názormi ľudí.

Tzv. tretí sektor berú mnohí ľudia ako nedotknuteľný. Za normálnych okolností si mimovládku a tretí sektor predstavíme v nie príliš drahej kancelárii, s tímom veľmi aktívnych ľudí a so zanietenosťou, ktorú nenájdeme len tak hocikde. Realita je však veľmi studenou sprchou.

Práve trojuholník opozícia – mainstreamové médiá – mimovládky, vytvára veľmi zlé spriatelené prostredie, ktoré ma za úlohu šíriť na Slovensku západné, alebo skôr americké hodnoty a kultúru. Mimovládka by z nášho pohľadu mala byť nestranná a nemala by mať napojenie na jednu zo strán politického spektra. Prepojenie Sorosovej Open Society Foundation s opozíciou a s prezidentom Andrejom Kiskom, je však dnes už viac ako zjavné, no a čo je ešte horšie, nikto z aktérov sa za to nehanbí a prepojenie považujú za úplne normálne.

Takže, ak to správne chápeme, podľa protivládnych liberálnych panáčikov je normálne nasledovné – mimovládka vznikne, vytvorí tím ľudí, dostane dostatok peňazí zo západu a jej donor si na Slovensku vyberie človeka, alebo stranu, ktorú chce podporovať a začne šíriť verejnú propagandu v prospech tej strany a v neprospech človeka/strany, ktorý odmietol participovať na plnení služieb pre donorov z proamerického západu. A tak sa na Slovensku stalo, že Kiska má aj vďaka mimovládkam obraz anjela, zatiaľ čo vládne strany sú pomaly stelesnením zla.

Musíme povedať, že je to zo strany proamerických mimovládok veľmi šikovná práca, no v tomto momente je už potrebné povedať STOP. Prečo by sme sa mali nechať ovplyvňovať ľuďmi, ktorí nič nevedia o našich problémoch, nikdy nás nestretli a nepoznajú naše hodnoty? Prečo by sme si mali čítať v médiách len informácie, ktoré nejakí liberálni redaktori považujú za vhodné nám ponúknuť? A keď už tu nejaká mimovládka ukazuje veľké ramená a snaží sa ovplyvňovať verejnú mienku, prečo by sme mali rešpektovať jej netransparentnosť? Veď nech láskavo mimovládky ukážu, že odkiaľ majú peniaze.

Jeden príklad za všetky drobné: Nadácia otvorenej spoločnosti má momentálne na oficiálnych stránkach uverejnenú informáciu o novom grantovom programe pre občianske organizácie na Slovensku, ktorý má byť spustený na jeseň. Program, keby ste si na to chceli posvietiť bližšie, sa volá, ako inak – po anglicky, Active Citizens Fund (ACF). Nadácia otvorenej spoločnosti, spolu s ďalšími dvomi nadáciami, takto rozdá až 8 mil. Eur.

Máme pocit, že pri takýchto projektoch je už naozaj na mieste otázka, že odkiaľ dané prostriedky pochádzajú a či je vhodné, aby niektorí donori ovplyvňovali situáciu a myslenie na Slovensku. Práve preto je určite najvhodnejšie, aby vstúpil do platnosti nový zákon o mimovládkach, ktorý by reguloval ich financovanie a do určitej miery aj činnosť. V opačnom prípade sa tu môžeme právom cítiť ako ovce mimovládok.