Pohodové dane

Optimalizácia daňových príjmov je legálny spôsob, ako ušetriť pri daňovej povinnosti voči štátu. Problém môže nastať vtedy, ak je výška dane vzhľadom na výšku obratu neprimerane nízka.

 

Neprimerane nízke dane môžu byť problémom aj festivalu Pohoda. Minulý týždeň na to upozornil Zem a vek a tento týždeň mu kontroval denník SME. Obe „tvrdenia“ sú podľa nášho názoru extrémne, ale keďže sme si zvykli, že médiá nám predávajú iba málo objektívne informácie, nijak obzvlášť nás to neprekvapuje. Skutočná pravda sa podľa nás môže nachádzať niekde uprostred. V čom je vlastne problém?

 

Za rok 2017 zaplatil festival Pohoda resp. jej šéf Michal Kaščák štátu na dani 2884 EUR, pričom obrat za daný rok predstavoval čiastku cca 3,5 mil. EUR. Už na prvý pohľad je zrejmé, že výška dane je neprimerane nízka k obratu. Je teda vysoko pravdepodobné, že v roku 2017 spoločnosť POHODA FESTIVAL s.r.o. výrazne optimalizovala svoje náklady – inak povedané, mohla nadhodnocovať reálne náklady na prípravu a realizáciu festivalu kvôli zaplateniu čo najnižšej dane. Obhajovať prípadné neoprávnené náklady bude musieť v prípade potreby Kaščák. Úprimne povedané, nechceme byť na úrovni SMEčka, ktoré de facto tvrdí, že ak nejakú daň zaplatil, je to v poriadku. Nedovolíme si však ani prejudikovať rozhodnutia daňových a iných kompetentných orgánov. Ide nám o niečo iné.

 

Festival Pohoda je dlhodobo najväčší letný festival u nás, pričom sa vôbec netají svojim neoliberálnym politickým zafarbením. Už samotné skĺbenie hudobného podujatia veľkých rozmerov s politikou je podľa nás nevhodné, ale rešpektujeme demokratické názory s tým spojené. Ak sa však na tomto podujatí otvorene volá po slušnom Slovensku, slušných občanoch, slušných politikoch a ak v trenčianskom vzduchu počas troch pohodových dní zaváňa iba láska, porozumenie, ochota, spravodlivosť, morálka a iné cnosti, podozrenie z krátenia dane zo strany organizátora je minimálne v príkrom rozpore s presadzovanými hodnotami tohto podujatia. Myslíme si, že na Pohodu chodí v skutočnosti aj množstvo úprimných ľudí, ktorí úprimne veria. Nie len hudbe a životnému štýlu, ale aj rečiam, ktoré v rámci debatných krúžkov pravidelne rozprávajú pravicoví politici. Iveta Radičová, ale aj pán prezident Kiska, ktorý sám čelí podozreniam z daňových podvodov, rečnia na Pohode a presviedčajú ľudí vznešenými výrokmi o tom, že Slovensko je stále čiernou dierou plnou zla a my všetci si zaslúžime žiť v zasľúbenej zemi, ktorú, samozrejme , pre nás vytvoria oni – tí praví. Ľudia získavajú a posilňujú vlastné presvedčenie, naberajú životnú silu a v opojení nealkoholických nápojov a čerstvého vzduchu ukazujú na diaľku gestá lásky poslancovi Blahovi. Na pozadí tejto celej nebeskej krásy sa pri tom môže odohrávať práve to, proti čomu samotná Pohoda vystupuje. Ak by príslušné orgány preukázali daňové pochybnosti v podobe neoprávnených nákladov, bolo by zaujímavé vedieť, kto a o koľko sa obohatil na úkor nás všetkých, ale najmä ľudí, ktorí sa na pohodový víkend každý rok skladajú.